“TORBA”DAN ŞEHİT YAKINLARINA FAİZSİZ KONUT KREDİSİ ÇIKTI!


05 Temmuz 2012 17:16

TBMM‘nin tatile gitmeden önceki son iş gününde 21 saatlik maratondan sonra çıkarılan Torba Yasa’dan şehit yakınlarına müjde çıktı. Buna göre şehit ve gazi yakınlarının faizsiz konut kredisi alması sağlanacak.

Kanunla, terör olayları nedeniyle hayatını kaybedenlerin ya da malül olanların yakınlarına istihdam sağlanmasıyla ilgili hususlar yeniden düzenlenerek, şehidin kardeşleri ile eşi ve çocukları arasında olabilecek huzursuzluk ve mağduriyetler gideriliyor. Şehidin evli ya da bekar olması durumları ayrıca düzenlenerek, istihdam edilen kişi sayısının artırılması amaçlanıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla mahalli idareler; memur kadroları, sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının yüzde 2’sini terör eylemlerinden etkilenen kişilerin istihdamı için ayırmak zorunda olacak. Kamu işyerlerinde yüzde 2 eski hükümlü işçi çalıştırma yükümlülüğünden, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaralanmış, fakat maaşa hak kazanamayacak derecede malul olan erbaş ve erler de yararlanacak.

Toplu taşımadan ücretsiz yararlanma
2008 yılının ekim ayından sonra memuriyete başlayan sosyal güvencelilerden, harp malülü olanlar ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamındaki olaylar sebebiyle aylık bağlanan er ve erbaşlar ile siviller de faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek. Malül olanların kendileri, hayatını kaybedenlerin ve malül olanların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları demiryollarında, denizyolları şehir hatlarında, belediye ile özel toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edecek.

ETIKETLER: , , , , ,

Yorum Yok

"“TORBA”DAN ŞEHİT YAKINLARINA FAİZSİZ KONUT KREDİSİ ÇIKTI! ". Adlı yazıya ilk yorumu sen yap Yorum Yapın

Yorum Bırakın