Tapu harçlarına zam emlakçıları ayağa kaldırdı!


25 Eylül 2012 09:32

Maliye Bakanlığı’nın artan bütçe açığını frenlemek için geçtiğimiz gün açıkladığı tedbirler paketinden tapu harçlarına yüzde 21 zam çıkmıştı. Bu gelişme emlakçıların meslek örgütlerinde büyük tepkiye neden oldu.

Dinçer BİLGENER
dincer@emlakrotasi.com

Maliye Bakanlığı’nın alkolli içki, akaryakıt ve tapu harçlarına büyük zamlar içeren tedbirler paketiyle daha önce binde 16,5 olan tapu harçları binde 20’ye yükseltilmişti. Yasal düzenlemelere göre her iki tarafın da (alıcı ve satıcı) ödediği harç bedeli, toplamda binde 33 iken binde 40’a çıkarılmış oldu. Konutta yazın ve Ramazan ayında yaşanan durgunluğu atma telaşında olan sektör temsilcileri ve özellikle de emlak müşaviri meslek örgütleri temsilcleri, düzenlemeye büyük tepki gösterdi.

EMFED Başkanı
Rıza Kaymakçı

Kaymakçı: “İndirim beklerken bindirim geldi!”
Emlak Müşavirleri Federasyonu (EMFED) Başkanı ve İnter Emlak’ın sahibi Rıza Kaymakcı bu düzenlemeyle vergi hasılatının artmayacağını belirterek “Şaşkın durumdayız. Maliye’nin semt semt satılık daire rayiçlerini belirleyeceğini duyduktan sonra biz indirim bekliyorduk. İndirim beklerken bindirim geldi. Bu büyük bir çelişkidir. Bu düzenleme tapu harçlarındaki kaçağı azaltmaz, aksine arttırır. Vatandaş bu yüksek vergi bedellerini ödememek için başka alternatif arayacaktır” dedi.

Adnan Yeşiltaş
MAREMDER Başkanı

Yeşiltaş: “Devlet doğruculuğu teşvik etmeli”
Marmara Emlak Müşavirleri Derneği (MAREMDER) Başkanı Adnan Yeşiltaş ise yapılan bu zamların piyasayı çok fazla etkilemeyeceğini, çünkü piyasanın zaten durgun olduğunu ifade ederken “Yapılacak şey aslında tam tersiydi. Vatandaşı normal satış bedelinden beyanda bulunmaya zorlayıp tapu harç oranlarını ciddi şekilde düşürmek gerekiyordu. Bu hem vatandaşı yalan söylemek durumundan kurtarırdı, hem de devlete gelir kazandırabilirdi. Devlet doğruculuğu teşvik etmeli, tapu dairelerindeki bu değer karmaşasını gidermeli. Bizim de işimiz kolaylaşır, çünkü bu kaçağa ister istemez biz de karışıyoruz” diye konuştu.

Yeni oranlarda ne kadar harç ödenecek?
Daha önce binde 16,5 olan tapu harcı, alıcı ve satıcının eşit olarak ödeme yapmasıyla binde 33 oranında alınıyordu. Bu da tapu dairesinde fiyatı 100 bin TL olarak beyan edilen bir daire için bin 650 TL tapu harcı demek oluyordu ki, aynı bedeli iki tarafın da ödeyeceği göz önünde tutulursa toplam 3 bin 300 TL tapu harcı ödenmesi söz konusuydu. Şimdi ise binde 20’ye çekilen tapu harç oranı, toplamda binde 40 oldu. Bu da yine aynı hesapla, 100 bin TL olarak beyan edilen bir daire için 2 bin TL tapu harcı demek olacak. Alıcı ve satıcının aynı bedeli ayrı ayrı ödeyeceğini düşünürsek, toplamda 4 bin TL gibi bir tapu harcı söz konusu olacak.

Alkol, içmeden sarhoş etti!
Öte yandan tapu harç oranlarıyla birlikte akaryakıtta litre başına 30 Kuruş, alkollü içkilerde ise durum şöyle: Birada 9 kuruş tutarında yapılan vergi zammı, rakıda 11 TL’yi, votka ve cinde 12 TL’yi, likörde ise 30 TL’yi buldu. Bu da, örneğin şu an ortalama 45 TL’ye satılan 70’lik rakının fiyatındaki artışın, yüzde 18 KDV ile birlikte 7 TL’yi geçebileceği, dolayısıyla 70’lik rakının fiyatının 50 TL’nin üstüne çıkabileceği tahmin ediliyor.

Bir adım sonrası, dünyanın en pahalısı!
Öte yandan akaryakıttan alınan vergi oranlarının da arttırılması, akaryakıtta zamları hemen peşinden getirdi. Akaryakıt şirketleri Eylül 2012 tarihi itibarıyla benzin ve akaryakıt fiyatlarında 26 kuruşluk zam yaptı. Ankara ve İzmir’de litresi 4,49 TL’den satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin fiyatı 4,75 TL’den satılmaya başladı. Bursa ve İstanbul’da ise 4,48 TL’den satılan 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 4,74 TL satılıyor. İndirim öncesinde litresi 4 TL civarında satılan motorin fiyatları da 4,36-4,37 TL arasında satılmaya başladı. Böylece Türkiye, dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan Norveç’in sadece 2 Kuruş gerisinde kaldı.

ETIKETLER: , , , , , , ,

3 Yorum

Bu yazıya 3 yorum yapıldı "Tapu harçlarına zam emlakçıları ayağa kaldırdı! ". Yazıyı beğendiysen yorum yap Yorum Yapın

  1. Yeni oranda ne kadar harç ödenecek kısmındaki hesaplamanız yanlış olmuş.
    100.000TL lik satışta eskiden alıcı 1.650TL satıcı 1.650TL toplam:3.300TL öderken,
    yeni oranla alıcı 2.000TL satıcı 2.000TL toplam 4.000TL ödenecek.

    • Gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Uyarınız için teşekkür ederiz.

  2. Vatandaş devletine Devlet Vatandaşına güven duymalı

Yorum Bırakın