Kredisiz ev almak için parlak dönem


17 Temmuz 2013 11:19

 

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, sektördeki durağanlık için yılsonuna doğru son üç ayda dengelerin farklı gelişeceğini, nakit para ile ev sahibi olmak isteyenlerin iyi pazarlık yakalayabileceği bir dönemde olduğunu belirtti.

İnşaat sektörünün durağanlığa girdiği ve satışların bir miktar yavaşladığı bir dönemde olduğunu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı: “Yıl sonuna doğru son üç ayda dengelerin farklı gelişeceği kanaatindeyim. Artan faizlerin etkisinin azalacağı ve faizlerin bir adım geri geleceğini düşünüyorum, firmaların projelerindeki hedeflerinin ve kampanyalarının yılın son dönemine odaklanması gerektiğini söyleyebilirim.”şeklinde konuştu.

Bu süreçte ev alacaklar iyi pazarlık şansı yakalayabilir

Cansel Turgut Yazıcı, bu dönemin nakit para ile ev sahibi olmak isteyenlerin iyi pazarlık şansı yakalayabileceği bir dönem olduğunu, kredisini yeniden yapılandırmak isteyenlerin ise hemen harekete geçmeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Yazıcı, faizlerin kırılım noktasından yukarı gideceği varsayımı ile ya hemen yatırım yapılmasını ya da bekleyip Ekim ayından sonra alıma geçilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

En önemli etken faizler

İnşaat sektöründeki büyümeyi olumsuz etkileyen en önemli etkenin faizler olduğunu da belirten Yazıcı “Yılın başından bu yana faizler çok düştü ancak artık direnç ve yukarı doğru bir ivme var. FED’in kararları ve doların yükselişi yatırımcıları tedirgin ediyor. Türkiye’de yaz ayı ve Ramazan ayı sakin geçer, ekonomideki gelişmelere bu faktörlerde ilave edilince inşaat sektöründe büyüme rakamlarının bu dönem geçen yılı artabileceğini düşünüyorum” dedi.

Sukuk, icara ve murabaha gibi finansal enstrümanların durağan dönemde sektör için bir çözüm aracı olabileceğini belirten Yazıcı, dünya ekonomisinde bir tedirginlik olduğunu ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğinin, bu tedirginliğin bahsi geçen finansal enstrümanları da olumsuz etkileyeceğini dile getirdi. 

ETIKETLER: , ,

Yorum Yok

"Kredisiz ev almak için parlak dönem ". Adlı yazıya ilk yorumu sen yap Yorum Yapın

Yorum Bırakın