Körfez Köprüsü’nde konsorsiyum 1 yıl kaybetti!


17 Ağustos 2012 14:25

Gebze-İzmir Otoyol Projesi ve İzmit Körfez Köprüsü Projesi işini alan konsorsiyumun 6,5 milyar dolarlık finansman paketinin bu ay da tamamlanamayacağı bildirildi.

 

9 Nisan 2009’da yılında ihalesi yapılan ve Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Göçay firmalarının oluşturduğu Otoyol A.Ş. konsorsiyumunun toplam “22 yıl 4 ay” süreli teklifle kazandığı Gebze-İzmir Otoyol Projesi‘nde finansman sıkıntısı sürüyor.

En erken Kasım’da
İnşaatı 5,5 yılda tamamlamayı taahhüt eden konsorsiyumun, yapım aşamasındaki en büyük yap-işlet-devret (YİD) modelli projelerden biri olan söz konusu projenin finansman sorununu, çevresel ve sosyal etki değerlendirme alanlarında yapılması gereken bilgilendirme çalışmalarının ertelenmesi sebebiyle en erken Kasım ayında çözebileceği öğrenildi. Bu da Otoyol A.Ş. konsorsiyumunun işletme süresinden 1 yıl kaybetmesi demek.

Henüz şantiye kuruyorlar
Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Göçay konsorsiyumunun oluşturduğu Otoyol AŞ, halen 377 km. çift yönlü yol, 46 km. bağlantı yolu ve 3 km. asma köprü inşaatı için, üye şirketler arasında yaptığı dağılımla güzergah üzerinde şantiye kurulum, hafriyat gibi işleri gerçekleştiriyor.

ETIKETLER: , , , , , , , ,

Yorum Yok

"Körfez Köprüsü’nde konsorsiyum 1 yıl kaybetti! ". Adlı yazıya ilk yorumu sen yap Yorum Yapın

Yorum Bırakın