KONUTUN BABACAN KARDEŞLERİ YENİ PROJELERE YELKEN AÇTI


29 Ekim 2011 18:02

Crown markası ile dikkatleri üzerine çeken Babacan Yapı, hedef büyüttü. 2012 projeleri için şimdiden arsa alımlarına başlayan şirket, 2012 yılı ortalarında İngiliz menşeli bir grup ile Türkiye’de şehir otelciliğine adım atacak. İbrahim ve Mehmet Babacan yönetimindeki şirket, 2013 yılında ise gayrimenkul yatırım ortaklığı kurarak borsaya açılmayı hedefliyor.

 Babalarının verdiği sermaye ile henüz 16 yaşındayken, cep telefonu ve aksesuarlarının ticareti ile iş hayatına atılan İbrahim ve Mehmet Babacan kardeşler, bugün konut sektöründe başarılı projelere imza atıyor. Ağabey İbrahim Babacan 33, kardeşi Mehmet Babacan ise 30 yaşında. İki kardeşin, 1996’da atıldıkları iş hayatında en çok zorlandıkları şey; ilk siparişlerini verdikleri andı. İstanbul’daki toptancılardan mal almak için toptancıların kapısını çalan Babacan kardeşler, toplu mal siparişi veren bu küçük işadamlarına başta inanmak istemedi. Ancak ne zaman siparişin parası bir gün sonra banka hesaplarına yatırıldı; o zaman bu küçük dev adamlara olan güvenleri pekişti. Onlar da yaşları küçük olmasına karşın, Gaziantep’te her marka cep telefonu ve aksesuarlarını satarak kısa sürede ciddi bir satış grafiği yakalamayı başardılar.Satışını yaptıkları cep telefonlarında 2 kez bölge birincisi bile oldular. Sonrasında işi bir adım daha yukarıya taşıyarak, İstanbul’dan mal alıp satmak yerinde aynı sektörde ithalat yapmak için kolları sıvadılar. Kısa sürede 50’ye yakın ülkeden ithalat gerçekleştirdiler. Türkiye’de 500 civarında bayi ile birlikte çalışmaya başladılar. İbrahim ve Mehmet isimlerinin baş harflerini kullanarak kurdukları İMTEL şirketi aylık 50 bin parçalık, ithalat rakamına ulaştı. Türkiye’de 5 yurtdışında 2 şube açtılar.Gümrük kotası inşaatçı yaptı
2005 yılında gümrük kotalarının yükseltilmesinin ardından yeni sektör arayışına giren kardeşler, inşaattaki canlanmayı da göz önüne alarak rotayı bu yöne çevirdi. Un fabrikası sahibi ve aynı zamanda İstanbul Bahçelievler’de inşaat işleri yapan babaları Fehmi Babacan’ın desteğini de alan Babacan kardeşler, Babacan Yapı’yı kurarak ilk inşaat projesini, 2006 ‘da Avcılar Denizköşkler’de gerçekleştirdi.

2009’a kadar Bahçelievler ve Avcılar bölgesinde faaliyet gösteren kardeşler, bu tarihten sonra Beylikdüzü’nde Crown markası adı altında 4 proje hayata geçirdi. Projelerden birinin teslimi gerçekleşti. Bir diğerinde teslime 2-3 ay kaldı. Babacan Yapı, geçtiğimiz ay Bahçeşehir’de 115 milyon dolarlık yeni yatırıma başladı.

Bugün firmanın bünyesinde 90’a yakın beyaz yakalı görev yapıyor. Babacanların bundan sonraki hedefleri de bir hayli iddialı. Ancak çocuk yaşta iş hayatına atılan ve gerçek başarılara imza atan Babacan kardeşlerin, hedeflerine ulaşması hiç de zor görünmüyor. İki kardeşi, daha yakından tanımak ve gelecek ile ilgili hedeflerini öğrenmek için evlerinde ziyaret ettik. Keyifli sohbetimizde iki kardeşin son çeyrek projelerini, 2012 yatırımlarını ve gelecek planlarını masaya yatırdık.

İki yeni proje hazır
Yılın son çeyreği için yeni projelerine start vermek üzere Beylikdüzü’nde Crown Towers projesinin yanındaki 8 dönüm araziyi satın alan Babacan kardeşler, 30 milyon dolarlık yeni bir yatırımla yakın zaman da Crown Towers 2 projesine kazma vuracak. 34 katlı konut projesinde belli katlarda Crown Towers 1 ile köprü kurularak bağlantı sağlanacak. Babacan Yapı’nın yılın son çeyreğindeki bir diğer projesi ise İstanbul, Beylikdüzü’ndeki Migros’un hemen yanında satın alınan arazi üzerine inşa edilecek. Crown Plaza adı verilecek projede konuta yer verilmezken, bünyesinde ticari yapılar yer alacak. Hazırlanan projenin yatırım maliyeti ise yaklaşık 17 milyon doları buluyor. Crown Plaza’nın bünyesinde 50 metrekareden 400 metrekareye kadar farklı alternatifleri barındıracak 60 ofis ve her biri bin metrekare olan 17 adet mağaza bulunacak. Metrekare fiyatları ise 8 ile 10 bin TL arasında seyredecek.

Crown serisi devam edecek
İnşaata 2005 yılında İstanbul, Bahçelievler ve Avcılar bölgesinde yaptıkları projelerle adım atan Babacan kardeşler, 2009’a kadar 20’ye yakın bina yaptı. 2009’da ise “Crown” markasını yaratan kardeşler, bu marka ile 2009-2011 döneminde 4 seriye imza attı. Firma yakın dönemde üreteceği yeni konutlarda da Crown markasını kullanmaya devam edecek. Markalarına güvenen ve ürettikleri projelerden daire alan kişilere en az yüzde 20 kazandırdıklarını dile getiren Babacan kardeşler, yeni projelerde ise kazanç konusunda bir hayli iddialı. Özellikle Crown Deluxe, yüzde 250 kazanç vadi ile öne çıkıyor.

CROWN RESIDENCE’TA SON DAİRELER
2010’un ilk aylarında Beylikdüzü’nde hayat bulan proje, Babacan Yapı’nın Crown markası ile gerçekleştirdiği ikinci proje olarak dikkat çekiyor. Proje kapsamında konut teslimatlarının 1-2 ay içinde başlaması bekleniyor. Bir yıl gibi kısa bir sürede yatırımcısına yüzde 30 kazanç sağlayan projede sınırlı sayıda kalan evler, metrekare fiyatları ortalama bin 350 liradan işlem görüyor. 99 daire ve 2 bin 500 metrekare alan üzerine kurulan, 9 mağazaya sahip rezidansta tapular hemen veriliyor. Crown Residence’ta 1+1’den 3+1’e farklı metrekarelerde 5 daire seçeneği yer alıyor. En küçük daire tipi 95 metrekareden başlıyor, 214 metrekareye kadar çıkıyor.

CROWN PARK’TA TESLİMLER BAŞLADI
Crown serisinin ilki olan Crown Park, tam bir butik proje olarak 2009’da inşa edilmeye başladı. Sekiz katlı ikiz bloktan oluşan projede toplam 54 daire yer alıyor. Geniş ve ferah ev tercihine uygun yapılan konutlarda 3+1 ve 5+2 daire seçeneklerinin dışında seçenek bulunmuyor. Teslimlerin başladığı projede evlerin ikinci el satışları da başladı.

CROWN TOWERS HIZLA YÜKSELİYOR
Babacan Yapı’nın hayata geçirdiği Crown Towers, Beylikdüzü’nde konumlandırılıyor. 2010 Mayıs ayında temeli atılan projenin 2012’de teslim edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 olmak üzere 400 konut bulunuyor. Yatırım maliyeti 40 milyon dolar olan Crown Towers’ta metrekare fiyatları bin 100 liradan başlıyordu. Şu anda metrekare fiyatları ortalama bin 400 liraya kadar ulaştı. Yatırımcısına kısa sürede yüzde 27’lik kazanç sağlayan projede teslim dönemine kadar fiyatların bin 750 ile 2 bin TL aralığına çıkması öngörülüyor. Projenin detaylarını anlatan İbrahim Babacan, tünel kalıplarda Türkiye’deki üretim standartlarının dışına çıkarak tavan yüksekliği 2 metre 98 santim olan özel tünel kalıp yaptırdıklarını, bu kalıpları yerleştirmek için gerekli vinçleri Türkiye’de temin edemedikleri için, Amerika’ya özel vinç üretimi siparişi verdiklerini dile getiriyor. Standartların dışına çıkılarak yapılan bu operasyon için harcanan para ise 1 milyon doların üzerinde. Üstelik bu maliyetin projeye yansımaması için, gider doğrudan şirketin demirbaşları arasına eklenmiş.

Özden Babacan, İbrahim Babacan’ın eşi. 2005’te dünya evine giren çiftin 5 yaşındaki Efe ve henüz 7 aylık olan Ceylin adında iki çocuğu var. Özden Hanım’ın vazgeçilmezleri arasında eşi ile birlikte sabah sporu yapmak geliyor. Oğlu Efe ve kızı Ceylin ile birlikte vakit geçirmekten hoşlanıyor. Finans kökenli olan Özden Hanım iki-üç yıl içinde Babacan Yapı’da fi nans bölümünde görev almayı istiyor. Yakın gelecekteki planı ise Crown Deluxe Bahçeşehir projesinde 4+1 bahçe teras dairede yaşamak.

2012 için düğmeye basıldı
2011 yılında birbiri ardına yeni projeleri hayata geçiren Babacan Yapı, anlaşılan o ki; 2012’de de adından sıkça söz ettirecek. Prensip olarak önce arsayı satın alan ve prensip olarak ortaklı iş yapmayan kardeşler, yeni yıl için geliştirecekleri olası projeler konusunda da arsa yatırımına başladı. Bahçeşehir ve Başakşehir bölgelerinin tam ortasında kalan Kayabaşı’nda 3 yeni arsa alındı. Resneli Çiftliği olarak anılan bölgede yer alan bu araziler 21, 15 ve 6 dönüm olmak üzere üç parçadan oluşuyor. Toplamda 42 dönüm yeni arazi alan Babacan kardeşler, yeni arazi ile ilgili projelendirmeyi yılsonunda şekillendirecek. Bu bölgedeki yeni yatırım 2012 başında hayata geçirmeyi planlıyorlar.

Deluxe satışı sürüyor
Geçtiğimiz ay Bahçeşehir’de Crown Deluxe projesine başlayan Babacan Yapı proje çok yeni olmasına rağmen şimdiden yüzde 20’in üzerinde satış grafiği yakaladı. Projenin arazisi Akbatı-Garanti Koza ortaklığından satın alındı. 1+1’den 4+1’e kadar uzanan rezidans seçenekleriyle satışa sunulan Crown Deluxe’te yüksek katlarda bahçe ve teras keyfi bir arada sunulacak. Mimarisindeki estetik çizgileriyle dikkat çeken proje bir o kadar da bulunduğu bölgenin avantajlarıyla öne çıkıyor. “Her

Adımda Hayat” sloganıyla tanıtımları yapılan Crown Deluxe projesinin bulunduğu adada yapımına başlanan TED Koleji, Akbatı Alışveriş Merkezi, Tam Teşekküllü Hastane, Festival Park, 20 bin metrekarelik alana sahip Club İstanbul Spor Kulübü ile ünlü restaurant ve kafelerin bulunduğu Fransız Sokağı yer alıyor. Rezidans ve bahçe teras konseptiyle tasarlanan Crown Deluxe 24 katlı kulelerden oluşuyor. Üst katlardaki daireler Bahçeşehir bölgesi, Küçükçekmece Gölü manzaralı. Projede metrekare fiyatları 15 Ekim 2011 tarihine kadar ortalama bin 750 TL’den satılacak. 15 Ekim sonrasında metrekare fiyatları 2 bin TL civarına çıkacak. Bölgede benzer projelerde metrekare fiyatları 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında değişiyor. Proje tesliminde metrekare fiyatlarının 5 bin TL seviyesinde olması öngörülüyor.

Silivri ve Çatalca’yı kolluyor
Babacan Yapı, yeni projeler için arsa stokunu büyütmeye de devam ediyor. Firmanın önceliği ise Beylikdüzü, Esenyurt ve Bahçeşehir. Ancak Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın çılgın projeleri iki kardeşi bir hayli etkilemiş. Çocuk yaşta atıldıkları ticaret hayatında bugüne kadar doğru adım atarak ilerleyen İbrahim ve Mehmet Babacan kardeşler, başbakanın işaret ettiği Çatalca’nın Silivri’yle buluştuğu bölgelerinden arazi arayışına başladı. Babacan Yapı, doğru lokasyonda ve alınabilir, makul fiyatlarda arsa buldukları taktirde bu bölgelere de yatırım yapmayı planlıyor. Hazırlayacakları projelerin yazlık ve kışlık ayrımı olmaksızın her iki seçeneği de bir arada barındıran projeler olacağını dile getiren Babacan kardeşler, Anadolu yakasında ise özellikle Kartal bölgesini gözüne kestirmiş durumda.

“Konut alan kişiler ev alırken, metrekare ölçülerine hiç dikkat etmiyor. Projeden daire almak isteyen birçok yatırımcı konut almak için inşaat firmalarına geldiklerinde “Ben 1+1, 2+1 veya 3+1 ev satın almak istiyorum” diyor. Oysa mevcut metrekarelerin yaşanabilir olup olmadığı sorgulanması gerekiyor. Aksi taktirde ev alan kişi, projeler tamamlandığında hayal kırıklığına uğrayabilir.” İbrahim Babacan

Özlem Babacan, Mehmet Babacan’ın eşi. 2004’te dünya evine giren çiftin Emirhan adında bilgisayar oyunlarına düşkün beş yaşında bir oğlu var. Özlem Hanım’ın vazgeçilmezleri arasında eşi ve oğlu Emirhan ile birlikte vakit geçirmek geliyor. Eşi ile aksiyon filmleri izlemekten keyif alan Özlem Hanım, Antep mutfağında bir hayli iddialı. Yakın gelecekteki planı ise Crown Deluxe Bahçeşehir projesinde 4+1 bahçe teras dairede yaşamak.

Otelciliğe yeşil ışık
İş hayatına GSM sektöründe giren, ardından inşaatta başarılı projelere imza atan Babacan Yapı’nın gelecek planları da hazır. İnşaatta büyümeyi sürdürecek olan İbrahim ve Mehmet Babacan kardeşler, hedefleri arasına otel inşası ve işletmesini de ekledi. Bununla ilgili altyapı çalışmalarını sürdüren firma, İngiliz menşeli birkaç zincir otel grubu ile görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye’ye ilk kez Babacan Yapı ile giriş yapmayı planlayan İngiliz otel markalarından biri ile anlaşma sağlanırsa, İbrahim ve Mehmet Babacan kardeşler, İstanbul’da otelciliğe adım atmış olacak.

Şehir otelciliği alanında sektöre giriş yapmayı hedefleri arasına alan Babacan kardeşler, hali hazırda Taksim ve Sultanahmet bölgesinde uygun yer arayışını sürdürüyor. Şehir otelciliği için Anadolu yakası da değerlendiriliyor. Firma, 2012 ortalarına kadar otelciliğe geçiş yapmayı hedefliyor.

GYO kuracaklar
İbrahim ve Mehmet Babacan kardeşler, bir sonraki hamlelerini “borsaya açılmak” olarak özetliyor. Gelecek birkaç yıl içinde şirket, gayrimenkul yatırım ortaklığı kurarak borsaya açılmayı planlıyor. Tarihini bile belirleyen Babacan kardeşler, borsaya GYO ile giriş tarihini 2013 yılı olarak veriyor. Geliştirdikleri projelerde ticari gayrimenkullerin hiçbirini satmayan kardeşler, buraları kiralayarak gelir elde ediyor. Şirket, kira gelirlerini gayrimenkul yatırım ortaklığı planlarının “küçük filizleri” olarak adlandırıyor. Bugüne kadar konut ve yaşam alanlarını iç içe sunan Babacan Yapı’nın yakın gelecekte AVM yapımına ilişkin bir projesi bulunmuyor.

Gerçekleştirdikleri projelerin yüzde 95’inin yanında çarşının olmasına ve içinde marketin, kuru temizlemenin, kuaförün bulunmasına özen gösterdiklerini dile getiren Babacan kardeşler, bundan sonra da üretilecek projelerde bu tür özelliklere dikkat edeceklerini, ancak yakın gelecekte AVM yatırımına yönelmeyi planlamadıklarını söylüyor. Babacan Kardeşler, şirketlerini konut sektöründe büyütmeyi tercih ediyor.

“Babamızın gücünü arkamıza alarak inşaata girdik. İbrahim Bey ile birlikte omuz omuza, dirsek dirseğe çalışıyoruz. Ancak biz bir aile şirketi olmaktan çok, kurumsal bir kimlikle hizmet veriyoruz. Gelecek planlarımız arasında borsaya açılmak yer alıyor. Borsaya açılmanın en önemli şartı hiç şüphesiz kurumsal kimlik. Biz, bugüne kadar attığımız tüm adımlarda kurumsal kimlik bilinci ile hareket ettik.” Mehmet Babacan

Kredi ile iş yapmıyor
GSM sektöründe gümrük kotalarının yükselmesi ile birliikte inşaata yönelen Babacan Yapı’nın finansman modeli de oldukça dikkat çekici. Bu güne kadar gerçekleştirdiği projelerde kredi kullanmayan firma, emin ve sağlam adımlarla tamamen kendi öz kaynaklarını kullanarak hareket ediyor. Ekonomilerde zeminin çok kaygan olduğunu belirten İbrahim Babacan, ayağını yorgana göre uzatmaktan yana olduklarının altını çiziyor. İbrahim Babacan yeni projelerinde de kredi kullanmayı düşünmediklerinin de altını çiziyor. Ekonomilerde her an her türlü değişikliğe hazırlıklı olmak gerektiğini belirten İbrahim Babacan, “Bizim kaybedecek çok şeyimiz var. Riske atacak, kolay para kazanmadık. 13 yaşından bu yana iş hayatının içindeyiz ve alın terimizi riske atma şansımız yok” diyor.

Emine Açar

ETIKETLER: ,

1 yorum

Bu yazıya 1 Yorum yapıldı "KONUTUN BABACAN KARDEŞLERİ YENİ PROJELERE YELKEN AÇTI ". Yazıyı beğendiysen yorum yap Yorum Yapın

  1. Açılsınlar ama unutmasınlar ki crown residence projesinde insanlara çektirdikleri işkenceler ve iş ahlakıyla bağdaşmayan uygulamaları daha yakından görmek istiyorsanız gelin size sayacı ve borusu kesilen dairemi göstereyim.Proje yapmakla bitmiyor iş biraz insan olacaklar önce.Nasıl olsa para bizde deyip atıp kesmiyecekler bu işi.Henüz hiçibir taahhütlerini yerine getirmediler Residence’ta.Bakalım ne zaman bitirecekler ve kat maliklerini adam yerine koyup genel kurul yapmaya
    Babacan kardeşlerin allah yolunu açık etmesin açıkçası bizi bu duruma getirdikleri için.
    yorum yapmaya bile gerek yok.Sadece sizi crown residencımıza davet ediyorum.Çok mutluyuz.Mutluluğumuzdan geçilmiyor.İş böyle insanların eline kaldığı zaman böyle oluyormuş demek

Yorum Bırakın