Gayrimenkul alım satım vergisi düzenlendi


08 Ocak 2013 12:51

Yeni Gelir Vergisi Yasası’na göre, ev alım satım vergisi istisnası yeniden düzenlendi. Buna göre, konutu alıp 10 yıl satmayanlar vergi ödemeyecek. 

Gayrimenkul alım satım vergisi istisnası yeniden düzenleniyor. Hazırlanan yeni taslağa göre mevcut yasada olan 5 yıl sınırı değiştirilip, 10 yıla çıkarılacak. Yani mevcut yasaya göre, konut alımını takiben 5 yıl satılmayan konutlardan vergi alınmıyordu. Ancak yeni düzenlemeyle bu 5 yıllık süre 10 yıla çıkarılacak.

Konut alım satımından kazanç sağlayanları vergilendirmeyi amaçlayan taslak, başka bir ev almak için konutunu satanları vergiden muaf tutuyor. Buna göre, tek konuta sahip olanlar evini yenilemek veya büyütmek amacıyla başka bir konut alırlarsa vergi ödemeyecekler. Bu durumun uygulamaya geçmesi için ise kriter, satışı gerçekleştirilen konutun en az iki yıl satıcının mülkiyetinde tutulmuş olması ve satıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde yeni konutun satın alınmış olması gerekiyor.

Şirketlere istisna yok
Yeni yasa ticari kazanç hükümlerine tabi olan yeni şirketin olan arsa, arazi, binaların satışına herhangi bir istisna tanımıyor. Şimdi 5 yıllık vergi istisnası sınırına tabi olan şirket gayrimenkulleri yeni yasa ile ticari kazanç sayılarak şirketin kazancına tabi olacak ve yüzde 20’lik kurumlar vergisi üzerinden vergilenecek.

ETIKETLER: , ,

Yorum Yok

"Gayrimenkul alım satım vergisi düzenlendi ". Adlı yazıya ilk yorumu sen yap Yorum Yapın

Yorum Bırakın