Fi Yapı patronu Fikret İnan: “Sözlerimi tutarım, yeter ki mühürler kaldırılsın”


05 Eylül 2012 12:05

Fi Yapı’nın ortalarda görünmeyen patronu Fikret İnan, sonunda basına bir açıklama yaptı. İnan, inşaatlarındaki mühürlerin kaldırılması halinde taahhütlerini yerine getireceğini söyledi

Basında kendisi ve Fi Yapı hakkında çıkan haberlere, “Fiyapı iflas etti, ediyor” söylentilerine Anadolu Ajansı aracılığıyla cevap veren Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, son zamanlarda yaşanan sorunların kendi içlerindeki sistemden çok Esenyurt Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan sıkıntılardan kaynaklandığını söyledi.

“Belediyelerin anlaşmazlığı bizi zora soktu”
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Esenyurt Belediyesi arasındaki “emsali fazla kullandın-kullanmadın, verdiğin ruhsatlar yasal-yasadışı” tartışmasının kendisini zora soktuğunu belirterek şöyle konuştu: “İki belediye kendi aralarında bu problemi çözemeyince, Büyükşehir Belediyesi 2011 Temmuz’da hiç bir yasal dayanağı olmadan, cebren inşaatlarımızı durdurdu. Bu durum, bölgedeki 30 bin kontu ilgilendiren bir sorun. Defalarca hem Esenyurt Belediyesi’ne hem de Büyükşehir Belediyesi’ne ihtar çektik. Tek bir tanesine cevap alamadık. Ondan sonra bu konuyu İstanbul ve Esenyurt belediyesini dışına taşımak için mücadele ettim. Konuyu, taşıyabileceğim, tüm kurum ve kişilere götürdüm. Bana önerilen ‘Esenyurt ve Büyükşehir belediyelerine dava açın’ oldu. Dava açmak benim işimi çözmüyor. Dava açmak, minimum 2-3 yıl şantiyelerin durması ve 6 bin ailenin mağdur olması demektir. Çok da büyük tazminat alırım. Derdimiz para pul değil. Bir an evvel, büyük zorluklarla bizden ev alan 6 bin ailenin sorunun ivedilikle çözülüp, ailelerin mağduriyetini kaldırılmasıdır. Ayrıca, orada bulunan bizim gibi inşaat şirketlerinin de mağduriyetinin ortadan kaldırılması gerekir.”

“Mühürlü şantiyede nasıl inşaat yapayım?”
Esenyurt’ta dört projelerinin bulunduğunu, birini bitirdiklerini, kalan üç projenin şantiyelerinin ise mühürlü olduğunu belirterek, “Müşterilerimize yanlış bilgiler veriliyor. Mühürlü bir şantiyede nasıl inşaat yapabilirim? ‘Fikret İnan ve Fiyapı ekonomik darboğazda olduğu için inşaatlarını yapamıyor’ deniyor. Bir şirket düşünün, 12 aydan bu yana inşaatları durduruluyor ve mühürleniyor. Şimdi mühürlenen bir şantiyeden gidip de kim ev almak ister? Şu an Esenyurt’ta satışa hazır ticari alanlarım var ama satamıyorum. Müşterilerimiz bu çıkan haberler nedeniyle taksitlerini ödemiyor. Ödememekte de haklı. Sistemin çalıştığını görürse insanlar para verir. Geçen yıldan beri mal satamıyorum, müşterilerden tahsilat yapamıyorum” dedi.

440 müşteriye parasını fazlasıyla iade etti
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarını iptal etmesinden dolayı toplam bin 48 konuttan oluşan Fi Life projesinin 503 dairesini iptal ettiklerini, dolayısıyla projeyi neredeyse yarı yarıya küçülttüklerini belirten Fi Yapı patronu Fikret İnan, bu nedenle olmayan daireyi satmış gibi olduğunu, müşterilerini tek tek arayarak durumu anlattığını ve Fi Life projesinden daire alan toplam 440 kişinin parasını yüzde 10 fazlasıyla iade ettiğinin altını çizdi. İnan böyle bir ödemeye hiç kimsenin dayanamayacağını, şu anda kendi adına hiçbir şeyinin olmadığını, bütün kişisel malvarlığını satıp Fi Yapı için kullandığını açıkladı.

Belediyeler sorunu çözmeli
“Kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın, söz verdiğim ve taahhüt ettiğim şekilde bütün işlerimi teslim edeceğim. Yeter ki, inşaatlarımın üzerinden mühürler kaldırılsın ve çalışmama izin verilsin” diyen İnan, şunları söyledi: “Esenyurt ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri masaya oturacaklar siyasi irade de bu işe destek verecek ve sorun çözülecek. Bu kadar basit. Ben gidip de Çin’den almadım bu ruhsatları. Son 2 aydır iki belediye çözüm noktasında bir şeyler yapmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti devletinin vermiş olduğu ruhsat, izin ve tapulara güvenerek iş yaptım ve evleri sattım. Lütfen süreci daha zora sokmadan, insanları tedirgin etmeden bu süreci temizlesinler.”

ETIKETLER: , , , , ,

2 Yorum

Bu yazıya 2 yorum yapıldı "Fi Yapı patronu Fikret İnan: “Sözlerimi tutarım, yeter ki mühürler kaldırılsın” ". Yazıyı beğendiysen yorum yap Yorum Yapın

  1. FIYAKA GEBZE olarak magduriyetimizi cebimizden paralar vererek halletmeye calisiyoruz ama olmuyor. Magdur olan 570 civari insanin artik verecek ortalama 2.500 lirasi parasi kalmadi. Insallah Fikret Inan ESENYURT da iddia ettigi hakkini alirda bize karsi da helalligini alir.

  2. GEBZE de FIYAPI adina guvenerek aldigimiz evimize ne yazikki 1 sene gecmesine ragmen hala oturamiyoruz. 1 yildir evim dururken kira oduyor bu sebeple konut kredimi de cocuklarimin kursagindan kestigim paralarla oduyorum. Bizi bu hale dusurenlere hakkimi helal etmiyorum. Dogalgazi olmayan, iskani olmayan bir yer burasi. Yeni kurulan yonetim bir kac trilyonluk para gerektigini belirtiyor bu islerin tamamlanmasi icin. Bu parayi toplamaK mumkun degil, bakalim Fikret Inan bize yapilan haksizligi da taahhut ettigi gibi odeyecek mi?

Yorum Bırakın