Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı için imar planı meclisten geçti


12 Eylül 2012 11:52

2008’te kapatılıp Silivri’ye taşındıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı için hazırlanan imar planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçti.

Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen 150 dönümlük Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı için hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planına ait komisyon raporu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oya sunuldu. Rapor, CHP’li üyelerinin ret oyuna karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

CHP Grubu: “Sosyal alanlar yetersiz”
Alınan karara göre Bayrampaşa’da depremden zarar görenlerin burada yapılacak binalara geçeceğini kaydeden Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, satış veya ilave binanın olmayacağını, 2 bin daire yapıldıysa, depremden etkilenen 2 bin dairenin buraya geçeceğini ifade etti. CHP grubu ise ret oyunun gerekçesi olarak plandaki park ve sosyal donatı alanlarının yetersizliğini ileri sürdü.

Yüzde 85’i yeşil alan
Toplam 112 bin 270 metrekarelik yüzölçümüne sahip arazide yaklaşık 600 bin metrekarelik inşaat alanı bulunacak. Kentsel dönüşüm için üst sınır olarak belirlenen 3 emsalin kullanılacağı projede toplam 3 bin 500 civarı konut olacağı hesaplanıyor. Proje alanının yüzde 15îni kapsayacak olan inşaat alanından kalan kısımlara ise, yakın çevresindeki donatı alanlarının eksikliğini gidermek üzere yeterli yeşil alan, dini tesis ve sosyal kültürel alanlar ve diğer bazı donatı alanların projelendirilmesi hedefleniyor.

İlginizi çekebilir
2007 yapımı, yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı, başrollerini Vural Çelik, Yasemin Çonka, Hakan Yılmaz ve Bayrampaşa Cezaevi mahkumlarının paylaştığı, senaryosunu Bayrampaşa Cezaevi’nde yatan mahkûmların yazdığı, büyük bölümü Bayrampaşa Eski Cezaevi’nde geçen “Bayrampaşa – Ben Fazla Kalmayacağım” filminin fragmanı

Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı nerede?


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı

ETIKETLER: , , , , , , , , , ,

Yorum Yok

"Bayrampaşa Eski Cezaevi Alanı için imar planı meclisten geçti ". Adlı yazıya ilk yorumu sen yap Yorum Yapın

Yorum Bırakın